Субота
20.04.2024
18:04
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Собаки і коти )

Звички собаки та порядок їх формування
Звичкою називається умовний рефлекс, доведений до автоматичного і безотказному виконання собакою команди. При дресируванню звичка формується поступово, з закономірною послідовністю, з трьох стадій

Перша - виготовлення початкового умовного рефлексу на сигнали дресирувальника. Досягається системою виконання одноразових об'єднань умовних і безумовних подразників, які підкріплюються різними образами. Тривалість першій стадії 3-10 днів. Вона містить від 3 до 7 занять, коли щодня відпрацьовується не більше за 5-20 об'єднань в залежності від складності дій, які виконує собака і швидкості утворення початкового умовного рефлексу.
На перших стадіях об'єднання повторюються через 3-5 хвилин. Кожне об'єднання підкріплюється ласощами або заохоченням механікою. Ласощами обов'язково підкріплюються ті об'єднання, в яких відповідні дії собаки були викликані шляхом харчового порушення. Якщо ласощі відволікало і заважають виробленню початкового умовного рефлексу, то такі об'єднання рекомендуються підкріплювати погладжуванням, поплескиванием. Після кожного об'єднання і підкріплення його заохоченням, собака растормаживается наданням йому вільного стану.

На наступних заняттях проміжки між об'єднаннями зменшуються до 1-2 хвилин, а при наявності ознак початку освіти умовного рефлексу вводиться система вправ. Підкріплення об'єднань здійснюється різними способами: або ласощами, або погладжуванням, поплескиванием з дачею ласощі. Заохочувальна слово "Добре" на початковому періоді підготовки собаки
не матиме свого заохочувального впливу, адже умовний рефлекс на умовне заохочення проводиться поступово, в ході дресирування.

Показником освіти початкового умовного рефлексу у собаки є прояв умовного рефлексу на сигнал дресирувальника без застосування безумовного подразника і при відсутності відволікаючих подразників.

Друга стадія - ускладнення початкового умовного рефлексу до звички. Це досягається застосуванням сполучної і умовно-рефлекторної системи вправ. Залежно від складності звички тривалість другій стадії може бути від 1 до 2 місяців. Вироблення звички середньої складності включає 3~5 занять на тиждень по 2-5 вправ на кожному занятті.
Початковий умовний рефлекс, крім зміцнення його повторенням вправ, удосконалюється поступовим збільшенням нових умовно-рефлекторних зв'язків і відпрацюванням загального взаємодії актів руху з різними видами гальмування і розгальмування. Для формування абсолютної звички поступово вводяться витримка і інші гальмівні рефлекси. Складні звички формуються з окремо вироблених простих навичок шляхом об'єднання їх на одну складну. Наприклад, звичка підйому предметів на першій стадії формується з декількох простих навичок, а потім поєднується з обшуком місцевості або роботою по сліду. Початкові об'єднання застосовуються у випадках послаблення або загасання утвореного умовного рефлексу при дії на собаку нових умов або відволікаючих подразників, при вироблення витримки або інших гальмівних рефлексів.
Підкріплення, як одиночних об'єднань, так і всіх умовно рефлекторних реакцій собаки на сигнали дресирувальника здійснюються в комплексі з заохочувальних словом "Добре", погладжуванням, поплескиванием і ласощами. З початком утворення звички припускаються часткові підкріплення умовним і безумовним заохочень. Заохочувальна слово "Добре" і інші підкріплення застосовуються у всіх випадках правильної дії собаки.

Тривалість перебування собаки в робочому стані досягається в системі оброблення комплексних вправ шляхом поступового збільшення часу безпосередньої роботи з собакою до 20, 40, 50 хвилин. Відпочинок між вправами 10-15 хвилин. Поступово тривалість занять збільшують до 4-м годин.

Умови навколишнього середовища змінюються в межах рівнозначності, щоб не гальмувати освіта звичок і не виробити стереотип звички на такі умови. Наприкінці 2-й стадії собаку привчають до управління командою і жестом на відстані до 12-15 метрів від дресирувальника, витримка собаки на місці - 2 хвилин.

Одночасно в кожній звичкою проводиться умовний рефлекс на інтонацію і силу голосу, вводяться звукові подразники.
Звичка вважається сформованою, якщо собака активно і чітко виконує всі елементи дії комплексу відволікаючих подразників з навколишнім середовищем.

Третя стадія - удосконалення звички до безотказному виконання команд дресирувальника в складних умовах. Удосконалення звички здійснюється введенням в систему вправ різних ускладнень, визначених змістом прийому дресирування. Залежно від складності звички і важливості її в системі підготовки службових собак тривалість третьої стадії може бути від 1,5 до 2 місяців. У цей період проводиться багато звичок, передбачених курсом дресирування. Тому удосконалення будь-який звички необхідно проводити з урахуванням її взаємозв’язку з іншими звичками і кінцевою метою призначення службового собаки. У всіх випадках звичка належна активно проявлятися в найскладніших умовах. Заняття плануються і здійснюються у різний час доби, при різній погоду, на різній місцевості, в обстановці, наближеною до умов служби.

Безвідмовність звички досягається системою комплексних вправ різних варіантів складності. Основою вироблення складної звички є умовно-рефлекторна система вправ. За необхідності застосовуються одноразові об'єднання: при дії на собаку відволікаючих подразників, при вироблення сильного умовного рефлексу на сильний подразник, при вироблення умовного рефлексу на різні інтонації голосу дресирувальника, для забезпечення прояви звички при різних фізіологічних станах собаки (голод, спрага, втома, млявість) і у всіх випадках послаблення ознак прояви звички.

Заохочувальні підкріплення здійснюються різними образами, але головним чином словом "Добре" у прискоряючому інтонації, а також періодично ласощами або погладжуванням. Загрозлива інтонація підкріплюється відповідними сильними безумовними діями на собаку.

На початку дресирування з такою собакою необхідно працювати в умовах найменшої кількості відволікаючих подразників. Після встановлення контакту приступають до виготовлення гальмівних умовних рефлексів. Спочатку виробляють гальмівні звички на сильні подразники, потім виробляють витримку при відпрацьовуванні прийомів загального і спеціального курсу дресирування.
Відпрацювання витримки починається з 2-3 секунд і поступово досягає програмних вимог.
Основний метод дресирування - механічний. Розвиток злості і затримання відпрацьовується один раз в тиждень. До роботи з запаховому сліду привчають без попереднього поддразніванія. Лінія сліду спочатку робиться без поворотів і перетинів іншими слідами. Сліди можна прокладати великої довжини. Необхідно дотримуватися жорсткої послідовності і обережності при вибірці речей. До вибірці людини потрібно переходити після вибірки речей. У одорологичной (одорология - наука про запахи) роботі собаки цього типу не використовуються, адже вони не здатні до тонкого диференціювання і чіткості в роботі. Обмежень щодо режиму роботи немає.

Перед виробленням складних звичок з гальмуючими рефлексами собаку необхідно більше вигуляти. Надзвичайно збудлива і злісна собаки більш придатні до черговій службі.

Дресирування собак спокійного урівноваженого типу (флегматиків). Собаки такого типу повільно і мляво реагує на подразники, важко переносять швидка зміна процесів збудження і гальмування, зміна і переробку звичок.

На початку дресирування в них відбувається повільне виготовлення умовних рефлексів і перетворення їх на звички. Спостерігається відставання в дресируванню. До цих собак починають помилково застосовувати більш сильні подразники, яка призводить до розвитку страдательно-захисної реакції поведінки - боягузтва.
Собак цього типу дресирують таким методом. Вони закріплюються за енергійними і рухомими людьми. Дресирувальник повинен терпляче ставитися до повільного собаки і поступово виробляти у нього активність основних реакцій.

Спочатку вироблення умовних рефлексів необхідно витримувати достатні проміжки між вправами і об'єднаннями прийомів у вправах, не допускати швидкого зміни протилежних за значенням команд, враховуючи, що складні звички з позитивними і негативними рефлексами формуються повільно. Необхідно постійно тренувати швидкість нервових процесів для підготовки нервової системи до формування складних звичок.

Основні методи дресирування вкусо заохочувальний і контрастний. Режим роботи встановлюється керівником в залежності від загального стану і поведінки собаки на заняттях. Сильні подразники при розвитку злості і затримання особи, яка намагається втекти, необхідно застосовувати з обережністю, оскільки собака може відмовитися від затримання і роботи з запаховому сліду.
Вибірку людини і речей такі собаки проробляють впевнено, легко, рідко помиляються, тому вони частіше використовуються в одорологичной роботі.

Систематичними вправами з розвитку рухомості нервових процесів у таких собак, можливо зняти млявість, повільність і посилити активність в роботі.

У другій половині курсу дресирування такі собаки надолужують первинне відставання в підготовці і до закінчення третього періоду відрізняються безвідмовністю в роботі на загальних умовах.
Дресирування собак слабкого типу (меланхоліків). Собаки цього типу мають слабкі, неврівноважені малорухливі нервові процеси і знехотя пристосовуються до нових умов життя, нових дресирувальників, змін в обстановці.
При неправильному вплив подразниками в них часто формується страдательно-захисна реакція поведінки, яке іноді переходить в боягузливість. Слабкість нервових процесів робить цих собак дуже чутливими до різних подразників, а менше всього підвищення їх сили
Категорія: Собаки і коти ) | Додав: Anatolij (09.01.2012)
Переглядів: 2628 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: