Середа
24.04.2024
04:01
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Собаки і коти )

Сказ
Сказ - інфекційне захворювання, яке гостро протікає, характеризується важкими ураженнями центральної нервової системи. Реєструється майже у всіх країнах Земної кулі.

Збудник хвороби - нейтронний, РІЧОК-вместимый вірус.
Вірус термолабильный, але стійкий до низьких температур. Під дією сонячного проміння гине через 14-40 год. Кип'ятіння або нагрівання до 50-60° С вбиває його за 30 хвилин. На холоді може консервуватися протягом декількох місяців і більше року. Порівняно стойrbй до процесів гниття - в гниющем матеріалі залишається життєздатний протягом 45 днів.
Деззасредства: 2%р -н їдкого натру, 2,5 % р-н креолина або звичайний кріп.
Епизоотология. До сказу сприятливі всі теплокровні тварини, особливо м'ясоїдні, а також осіб. Молоді тварини більш чутливі до вірусу ніж дорослі.
Джерела інфекції та шляхи зараження. Вірус сказу виділяється зі слиною за 3~15 днів до появи перших ознак захворювання В природних умовах зараження відбувається при укусі хворий на сказ тваринам або при попаданні її слини на ушкоджену шкіру. Глибокі рани, заподіяні м'ясоїдними тваринами в ділянці голови і передній частині тулуба, найнебезпечніші.

Ознаки і перебіг хвороби. Інкубаційний період - від 2-4 тижнів до 3 місяців, в окремих випадках - до 2 років. Хвороби проявляється в різних клінічних формах.

Буйна форма має три стадії: проднормальную, збудження і паралитическую. У проднормальной стадії у тварин поведінка змінюється, вони стають придавленными, забиваються в куточок, іноді спостерігаються галюцинації, підвищена подразливість, поганий апетит. Нерідко утруднене ковтання. Собака стає те ласкава, то насторожена, не відгукується на заклик господаря, не підкоряється командам. Через 1-2 дні настає стадія порушення, при якій собаки зриваються з прив'язі й тікають, мовчки кидаються на людей і тварин, кусають. Гавкання хрипке, зіниці розширені, косоокість. Спостерігають напади судів, які ускладнюють прийом кормів і води. Розвивається параліч нижньої щелепи та глотки.
Надмірне тягуче слинотеча. Через 3-4 дні після цього настає паралітична стадія, яка характеризується розвитком загальних паралічів і смертю через 6~8 днів після появи перших ознак захворювання.

Тиха (паралітична) форма характеризується раптовим розвитком паралічу глотки, нижньої щелепи, кінцівок, зудением, втратою голосу і смертю через 2-3 дні з моменту виникнення захворювання.
При атыповой формі спостерігають виснаження і атрофії м'язів, запалення шлунково-кишкового тракту. Буває рідко.

Абортивная форма: спостерігається типова клінічна картина, але закінчується одужанням. Буває дуже рідко.

Сказ невиліковне, закінчується смертю.

Діагноз: встановлюють на підставі клініко-епизоотологчных даних і патологоанатомічних змін, а також необхідне лабораторне підтвердження діагнозу.
Сказ диференціюють від нервової форми чуми, яка також сопроважбается паралічами. Чума характеризується високою контагіозністю і затяжним перебігом. Крім того, у хворих на чуму собак відсутня агресивність і не буває паралічу нижньої щелепи.

При менінгіті і енцефаломиелите у собак спостерігається деяка агресивність і навіть бажання кусатися. Але при цих захворюваннях не встановлюють паралічів нижньої щелепи і кінцівок.
Лікування не розроблено, хворих тварин знищують. Трупи спалюють. Підозрілих на сказ тварин, які завдали укуси, ізолюють на 14 днів. Якщо діагноз підтвердився, таких тварин знищують, а якщо ні, то випускають під розписку власника.

Всіх собак на території держави, незалежно від їх приналежності, а за необхідності і котів, обов'язково піддають профілактичного щеплення проти сказу.
Невакцинованих собак забороняється перевозити, використовувати на полюванні, в сторожову службу, для охорони об'єктів.
Продаж, покупка собак їх перевезення в інші регіони дозволяється тільки при наявності ветеринарного свідоцтва з відміткою про благополуччя місцевості за гостро інфекційних захворювань і терміну вакцинації тварини.
Враховуючи сезонність епізоотії, масову профілактичну вакцинацію собак проти сказу цілеспрямовано проводити в серпні-вересні.

Для профілактичних щеплень собак використовують суху і нактевируную культуральну антирабичную вакцину, вакцину НОБИ_ВАК (Голландія) та інші.
Важливими заходами профілактики зараження сказом людей є знищення бродячих собак і котів.
Категорія: Собаки і коти ) | Додав: Anatolij (09.01.2012)
Переглядів: 1035 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: