П`ятниця
29.03.2024
11:24
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Сад и огород

Вирощування люпину

Ми вже звикли бачити люпин у себе в саду на квітнику як декоративну рослину, але незважаючи на це в ґрунтово-кліматичних умовах, де не встигає визріти навіть рання соя, білкової альтернативою може бути люпин, особливо вузьколистий, в останні роки в Україні, Росії та інших країнах стає популярним вирощування цієї культури на зерно.

Зерно кормового люпину - це джерело дешевого перетравлюваного протеїну (265-324 г на 1 кг зерна). Вміст білка в зерні становить 34-45%, він добре збалансований за амінокислотним складом. Низький вміст інгібітора трипсину дає можливість згодовувати зерно тваринам без попередньої термообробки. З агрономічного точки зору, люпин (жовтий, вузьколистий, білий і т.д.) є хорошими азотофиксаторами, забезпечуючи наступні культури сівозміни корисними речовинами. Гектар люпину вузьколистного (як попередника) залишає наступної культурі сівозміни близько 50-100 кг азоту, 30кг фосфору і 50 кг калію.

Місце в сівозміні
Культура майже повністю забезпечує себе азотом, фіксуючи його з повітря, і фосфором, засвоюючи його з важкодоступних форм. Проте розміщувати люпин у сівозміні краще після зернових попередників, яких рано прибирають з поля. Не бажано розміщувати його після зернових, в технологіях яких застосували гербіциди з тривалим післядією, що може мати негативний вплив на рослини люпину. Також не варто розміщував люпин після зернобобових, багаторічних злакових трав і багаторічних бобових трав, щоб не спровокувати перенесення збудників хвороб і шкідників.

Люпин вузьколистий стійкіше в монокультурі порівняно з жовтим і білим люпином. Тому повернення на поле вузьколистного люпину через 2-4 роки не викликає значного зниження рівня його врожайності.

Для люпину непридатні важкі глинисті грунти, що засмічені багаторічним бур'янами, з близьким заляганням ґрунтових вод. Оптимальна реакція орного шару рН - 5,0-5,6, хоча ця культура може розвиватися і рости в діапазоні рН від 4 до 7,0.

Добрива
Люпин має глибоку кореневу систему, що дає можливість використовувати поживні речовини з глибоких шарів ґрунту. Крім того, за допомогою кореневих виділень рослини здатні перетворювати в доступну форму важкорозчинні неорганічні сполуки. Він слабо реагує на внесення мінеральних добрив, тому система добрива розробляється з урахуванням родючості ґрунту, утримання в люпині елементів живлення і потреби в них самої культури. Потреба люпину кормового в азоті на 70-80% задовольняється за рахунок симбіозу і лише незначною мірою - споживанням ґрунтового азоту. Тому азотні добрива вносити під люпин недоцільно, оскільки вони пригнічують формування бульбашок і підсилюють ростові процеси в збиток формування бобів.

Важливе значення в харчуванні люпину мають калій, фосфор, а також співвідношення цих елементів у ґрунті. При переважанні калію посилюється розвиток листя і генеративних органів, при однаковому їх утриманні краще розвивається вегетативну масу. Переважання фосфору над калієм зменшує масу рослин, бобів і, відповідно, врожайність зерна люпину. Тому на ґрунтах легкого гранулометричного складу зони Лісостепу з низьким і середнім рівнем забезпеченості цими
елементами рекомендується вносити добрива мінеральні в дозі Р30-50К60-90. Слід враховувати, що на високозабезпечених агрофонах з вмістом рухомого фосфору більше 15 і калію більше 20 мг/100 г ґрунти вносити добрива недоцільно.

Підбір сортів люпину
За умови вирощування значних площ люпину в господарстві доцільно висівати 2-3 районованих сортів одного або різних видів, що відрізняються за скороспілістю, стійкі до несприятливих біотичних та абіотичних факторів. У зоні Полісся перевагу слід віддавати люпину жовтого і узколистному, в Лісостепу - узколистному і білому. Невеликий перелік сортів люпину білого - Борки, Володимир, Вересневий, Гарант, Дієта, Козелецький, Либідь, Макарівський, Олежка, Синій парус, Серпневий, Туман, Щедрий 50, люпину жовтого - Янтар, Круглик, Горизонт, Прип'ятський, Прогресивний, Чернігівець, сорти люпину вузьколистного - Зірковий, Пелікани, Фламінго.

Підготовка до посіву люпину
Для сівби варто використовувати високоякісні насіння з подібністю більш 90-95% і високу енергію проростання. За дві-три тижні їх протравливают препаратами, дозволеними для використання на зернобобових культур. У день сівби проводять інокуляції. При необхідності одночасно обробляють мікроелементами.

Посів люпину
Люпин на зерно сіють одночасно з ранніми яровими культурами. Основна вимога при обробіток люпину - грунт повинен дозріти, а його температура на глибині 10 см перевищувати 5-7 С. За раннього терміну посіву раніше закладаються квіткові бруньки, формується коротше стебло і продуктивніше центральна кисть, період вегетації скорочується на 4-6 днів, посіви менше ушкоджуються шкідниками та хворобами. Ранній посів люпину призводить до зрідження посівів і заростання бур'янами.

На чистих від бур'янів полях насіння сіють звичайним рядковим способом з нормою висіву для вузьколистного і жовтого - 1,2-1,4, для білого - 0,9-1,0 млн/га схожих насіння. На засмічених полях, а також важких заплывающих грунтах люпин доцільніше висівати широкорядным способом з шириною міжрядь 45 см і норми висіву для вузьколистного і жовтого - 1,0-1,2, для білого - 0,8-0,9 млн/га схожих насіння.

Глибина закладення насіння на легких грунтах для жовтого і вузьколистого люпину - 3-4 см, білого - 4-5 см, на більш зв'язних - відповідно 2-3 та 3-4 см. Глибокий посів насіння призводить до зрідження посівів і зниження рівня врожайності.

Догляд за посівами люпину
Протягом 1-1,5 місяця від появи сходів культури бур'яни майже не відчувають конкуренції за світло, затінюють і пригнічують рослини люпину, а в прохолодні вологі навесні дні навіть повністю пригнічують. При сильному забрудненні кореневими і коренепаростковыми видами бур'яну ефективним є поєднання агротехнічних і хімічних методів боротьби з ними. Після збирання попередника проводять лущення стерні для провокації проростання бур'янів і після досягнення ними висоти 10-15 см застосовують гербіциди суцільної дії, а через 14 днів проводять зяблеву оранку.

За даними багатьох дослідників, засмічення посівів однорічними бур'янами можна зменшити боронуванням посівів люпину ( на 3-4-й день після сівби, і вегетуючих рослин - у фазі 3-4 пари листя). Однак у зв'язку з дрібним посівом насіння люпина боронування призводить до значного пошкодження проростків, выгортанию проросле насіння на поверхню ґрунту, що значно зменшує густоти посева.Поэтому на полях, засмічених однорічними бур'янами, під перед посівну культивацію вносять добрива.

На широкорядних посівах у фазі трьох-чотирьох листочків люпину проводять междурядковое розпушування ґрунту, друге - через 10-15 днів після першого, третє - через 8-10 днів після другого. Глибину обробки поступово зменшують.

Оптимального фітосанітарного стану в посівах люпину досягають за рахунок чергування культур у сівозміні, якісного обробітку грунту, просторової ізоляції (від інших зернобобових), ранніх строків посіву, вибору стійких сортів і раціонального застосування хімічних засобів захисту.

Збирання врожаю
Збір рекомендуємо почати при виході на центральній кисті не менш 90-95% бобів і вологості зерна більш низькою по 22%. При необхідності прискорення дозрівання зерна, підсушування стебел люпину і вегетуючих бур'янів варто провести дефоліацію або десикацию. Для зменшення кількості травмованого насіння обмолот проводять на м'яких режимах роботи молотильного апарату з частотою обертання барабана 500-800 про./хв. Для поліпшення умов обмолоту та зменшення втрат при збиранні треба регулювати висоту зрізу, яка залежить від висоти рослин і розміщення бобів на них і може досягати від 20 до 35 см. Також для зменшення втрат, особливо за спекотної погоди, прибирання проводять в ранкові та вечірні години.
Категорія: Сад и огород | Додав: Anatolij (26.02.2012)
Переглядів: 3218 | Коментарі: 2 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: