Середа
24.04.2024
02:25
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Наука і освіта

Управління вітровою ерозією

Дефляція ґрунту спостерігається на будь-яких типах рельєфу, у тому числі на рівнинах. Вона буває слабкою повсякденною, що виникає за малих швидкостей вітру (5—10 м/с), але саме вона є передумовою виникнення пилових бур. Бо пилові бурі не можуть виникати над вітростійкою поверхнею, а отже, вони є не причиною, а наслідком руйнування ґрунту.

Переміщення часточок ґрунтів легкого гранулометричного складу відбувається вже за швидкості вітру 3—4 м/с. Важкосуглинкові ґрунти піддаються впливу вітру, швидкість якого приблизно 6 м/с і більше. Оструктурені ґрунти стійкіші до дефляції. Іншими словами, частинки ґрунту діаметром до 1 мм вважаються ерозійно небезпечними, а понад 1 мм — вітростійкими, ґрунтозахисними. Стійкість ґрунту проти вітрової ерозії можна оцінити за грудочку-ватістю його поверхні, тобто за кількістю вітростійких агрегатів. За наявності їх до 50% маси повітряно-сухого ґрунту відбувається процес видування. Це є підставою вважати цей ступінь грудочкуватості критичним, тобто ерозійнонебезпечним. Поріг стійкості ґрунту проти дефляції, за відсутності на його поверхні післяжнивних решток, настає при ступені грудочкуватості в межах 50—55%. Співвідношення ґрунтозахисних і ерозійнонебезпечних агрегатів у верхньому шарі ґрунту має бути 1:1.

Дефляційна стійкість ґрунтових частинок залежить не лише від їх розміру, а й від їх щільності. Остання встановлюється за гранулометричним складом. Доведено, що критичною швидкістю вітру для мінеральної складової ґрунту є 4 м/с.

Наявність органічної речовини в ґрунті впливає на дефляційну стійкість ґрунтових агрегатів, оскільки щільність гумусу значно менша, ніж мінералів. З цієї причини швидкість дефляції ґрунтів з високим вмістом гумусу може зростати. Особливо це стосується торф'яників, які після розорювання інтенсивно розвіюються. Отже, яка 6 система землеробства не застосовувалася, основна ґрунтозахисна функція концентрується навколо рослини чи ї залишків, які тою чи іншою мірою впливають на ґрунт і його здатність протистояти будь-якому виду ерозії.
Категорія: Наука і освіта | Додав: Anatolij (13.01.2012)
Переглядів: 655 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *: