Вівторок
23.04.2024
17:30
Вітаю Вас, Гість
Головна » Статті » Домашне хозяйство

Догляд за телицею

Кожна господиня хотіла б отримувати від вирощеної нею телички більше молока. Але, як говорять у народі, "молоко у корови на мові і в руках доярки" .

Придивіться уважно до нетелі - заплідненої телицю. Чи Не занадто тоща, не жирна чи надміру? Треба, щоб до отелення у неї була середня вгодованість. При схуднення, як і при ожирінні, затримується зростання і розвиток ялівки, тварини ще дуже молодий. Перероджуються багато тканини організму, порушується обмін речовин.

Щоб нетель у віці 27- 28 місяців прийшла до отелення нормально вгодованої їй треба згодовувати в добу 7-8 кг хорошого сіна, яровий соломи 2 кг, соковитих кормів (коренеплоди, картопля, баштанні культури, силос) до 14 кг, концентратів (комбікорм, зерно злакових і бобових культур, зернові відходи) до 2 кг. Щодня давайте корові поварену сіль і крейда - і того, і іншого по 2 столових ложки.

Годують поять нетель три рази в день, причому вода повинна бути теплою. Влітку для нетелі найкращий і дешевий корм - пасовищна. Рух на повітрі, опромінення сонячними променями зміцнюють її здоров'я. З четвертого-п'ятому місяці вагітності тварина поступово привчають до доїння, щодня роблячи легкий масаж вимені рухом рук зверху вниз, з боків до середини, а також піднімаючи і опускаючи вим'я. Масаж треба проводити обережно, не лякаючи нетель.

До тварини підходите з ласкою, повторюючи його кличку. Так воно швидше звикне до свого імені. Якщо у хліву тепло, вим'я нетелі підмивають водою (тільки не холодної) або змащують рушником, змоченим гарячою водою. Масаж і підмивання припиняють за місяць–півтора до отелення. В останні 7-10 днів перед пологами нетель годують досхочу бобовим або гарним злакових сіном, а концентратів згодовують не більше 1 кг в день. Соковитий корм у цей час вже виключають з раціону. Однак, якщо вим'я не набрякле, можна соковиті корми потроху давати.

Містять нетель в сухому, чистому приміщенні без протягів, на рівному, не слизькій підлозі. Взимку підстилають суху солому. У гарну погоду на 3-4 год щодня випускають на прогулянку.

Відразу після отелення необхідно дати води, в яку непогано додати 100-150 г повареної солі. Це поліпшить скорочення матки і прискорить відділення посліду. Через годину після отелення, коли корова відпочине від пологів, вим’я, живіт, задні ноги і хвіст обмивають теплою водою з милом. Забруднену підстилку і послід прибирають исжигают. Пол стійла посипають сухий соломою.

Після всього цього первотелку можна подоїти, а теля напоїти молозивом. Перші дні після отелення корову годують помірно. У цей час корисно давати їй досхочу гарне сіно і теплу бовтанку з висівок (не більше 1 кг на добу). Тільки на третій-четвертий день норму висівок можна збільшити до 1 5-2 кг.

Влітку на хорошому травостої первістки без додаткової підгодівлі можуть давати по 14-15 л молока. Якщо після підгодівлі корова додасть молока, то це означає, що молоде тварина здатне до раздою. Авансом корму на отримання надбавки удоя можуть послужити 0,5 кг концентратів, а взимку - ще й 6-8 кг коренеплодів.

Первістки продовжують рости і розвиватися до третього- четвертого отелення, тому їх годують так, щоб вистачило поживних речовин не тільки для утворення молока, але і для подальшого зростання. Норми годівлі корів встановлюють залежно від віку, надою, жирності молока, живої ваги і фізіологічного стану. Орієнтовно на кожен надаиваемый літр молока має припадати: 2-3 кг соковитих кормів, 150- 200 г концентрованих, 4 г солі. А приблизний раціон в зимовий період для корови вагою 450 кг, з добовим удоєм 12 кг складається з 8 кг сіна, соломи яровий 4, соковитих кормів 15-20, харчових відходів 7- 8, висівок пшеничних або інших концентратів 1 кг, солі 70 г, крейди 50 г. Влітку на пасовищі корові з таким удоєм необхідно з'їсти 45-50 кг зеленої маси, але навіть на самому гарному природному травостої корові більше цієї кількості не здолати. Ось чому влітку первотелку, у якої надої вище, ніж 12 кг, підгодовують харчовими відходами або концентратами (100 г на 1 л надоєного молока).

Доїння первістки - відповідальний процес. Доять її в строго певний час. Порушення розпорядку дня нерідко буває причиною зниження удоїв.

Перед початком доїння хвіст тварини прив'язують до ноги, вим'я обмивають теплою водою, витирають насухо рушником і роблять попередній масаж. Ці заходи стимулюють припуск молока і кращу його віддачу.

Доять корову швидко, не більше 4-5 хв. Кращий спосіб доїння - кулаком: сосок захоплюють всією рукою і починають швидко натискати на нього великим і вказівним пальцями, потім наступними. При цьому способі не потрібно змащувати руки жиром або вазеліном, що важливо для отримання чистого молока. При доїнні іншим способом - пальцями (щипком) часто виникають травми соска.

Після масажу видоюють молоко з двох передніх часткою вимені, потім з двох задніх і доять до тих пір, поки корова не буде видоєна начисто. Корисно знати, що в останніх порціях молока міститься багато жиру. Потім роблять заключний масаж і додаивают. Масаж вимені особливо необхідний для первісток і тугодойных корів.

Чим краще буде звільнена молочна залоза (вим'я) від молока, тим більше його утворюється до наступного доїння. Тому чисте (повне) доїння - одне з важливих умов успішного раздоя корів.

Пам'ятайте! І худоба, і ожиріння шкідливі кращий корм влітку - трава вмійте вперше в світі роздоїли первісток
Категорія: Домашне хозяйство | Додав: Anatolij (09.01.2012)
Переглядів: 6592 | Коментарі: 5 | Рейтинг: 2.0/23
Всього коментарів: 1
1 Гость  
0
http://mylikar.pp.ua

Ім`я *:
Email *:
Код *: